Sprogimas

Žemaičiai augintinių ženklinti neskuba

      Sausio pabaigoje Mažeikių rajono savivaldybėje vyko pasitarimas dėl įsigaliojusių LR gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nuostatų – privalomo gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo Gyvūnų augintinių registre – įgyvendinimo.  Susirinkusieji aptarė 2016 m. sausio 1 d. įsigaliojusius žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintų Gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo taisyklių reikalavimus, kaip jie vykdomi rajone.

 

 

Laiko dar yra

Taisyklėse nurodyta, kad gyvūnai (šunys, katės, šeškai), atvesti iki 2015 m. gruodžio 31 d., turi būti paženklinti mikroschema iki 2017 m. balandžio 1 d. Po 2016 m. sausio 1 d. atvesti gyvūnai – per 4 mėn. nuo jų atvedimo. Nepriklausomai nuo jų atvedimo datos visi šunys, katės, šeškai iki perdavimo kitam savininkui ar laikytojui turi būti paženklinti mikroschema.

Gyvūno augintinio savininkas dėl gyvūno paženklinimo privalo kreiptis į veterinarijos paslaugų teikėją, įtrauktą į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) viešai skelbiamą sąrašą, pateikti nustatytos formos prašymą (3 egzempliorius) dėl gyvūno augintinio ženklinimo ir įregistravimo Gyvūnų augintinių registre. Vienas prašymo egzempliorius lieka pas veterinarijos paslaugų teikėją, kiti du – atiduodami gyvūno savininkui. 

Gyvūno savininkas gali pasirinkti, kas įregistruos jo augintinį Gyvūnų augintinių registre – veterinarijos paslaugų teikėjas ar teritorinė VMVT. Teritorinės VMVT paženklintus gyvūnus augintinius registruoja nemokamai, išduoda Gyvūno augintinio pasą (norintiems išvežti į užsienį gyvūną augintinį). Gyvūno paso išdavimas mokamas.

Prašymo dėl gyvūno augintinio ženklinimo ir įregistravimo forma, veterinarijos gydytojų, galinčių ženklinti gyvūnus augintinius, sąrašas, kita informacija apie gyvūnų augintinių ženklinimą ir registravimą pateikta VMVT internetinėje svetainėje www.vmvt.lt (Gyvūnų sveikata ir gerovė→Gyvūnų sveikata→Gyvūnų augintinių ženklinimas ir registracija).

Reikės padaryti

      Pasak Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Zigmanto Stumbros, kol kas ženklinimas vyksta labai vangiai: „Žemaičiai neskuba, nors, kiek teko girdėti, neskuba ir aukštaičiai, tačiau anksčiau ar vėliau vis tiek tai reikės padaryti. Iki praėjusių metų pabaigos atvesti gyvūnai turi būti paženklinti iki 2017 m. balandžio 1 d., tiems laiko dar yra, tačiau kas bus su šiemet atvestais gyvūnais. Ženklinti niekas neskuba, o prieš termino pabaigą susidarys eilės.“

      Z. Stumbros teigimu, mikroschemos reikalingos, jeigu gyvūnas kur pasimeta ar jį pavagia, be to, daug netvarkos kaime, kur užregistruota per 3000 augintinių, o jų yra kur kas daugiau: „Žmonės skundžiasi, kad neturi ko valgyti, o laiko po 10 šunų, kuriuos irgi reikia šerti, skiepyti, prižiūrėti, tada ir kiemas nebus kurčias. Svarbu, kad viskas būtų tvarkingai.“

      Veterinarijos gydytojas Stasys Rudnickas pritarė Z. Stumbrai, kad ženklinimas reikalingas: „Tikiuosi, tai padės kontroliuoti vakcinaciją ir populiaciją. Žmonės prieš dovanodami kačiuką ar šuniuką pagalvos, ar būsimas šeimininkas galės jį prižiūrėti. Ir šeimininkams bus didesnė atsakomybė, o ne kad pasidžiaugs augintiniu, kol mažas, ir išmes.“

Problemos neišspręs

      Veterinarijos gydytojas Saulius Petrauskas, kurio klinikoje jau ne pirmus metus atliekamas gyvūnų augintinių ženklinimas, mano, jog toks priverstinis visų namuose auginamų gyvūnų ženklinimas problemos neišspręs: „Sistema pasiteisintų, jei visi tai padarytų, bet taip tikrai nebus. Kas rūpinosi savo augintiniais, tas rūpinsis ir toliau, o kas nesirūpino, tas ir nesirūpins. Gali mikroschemą ir išplėšti, nors nėra taip lengva, bet jei sugeba akis šuniui išdurti ir pamesti, tai sugebės ir tai padaryti.“

      S. Petrauskui antrino ir veterinarijos gydytojas Vidmantas Krakys, kurio nuomone, problema pradėta spręsti ne iš to galo: „Kas surinks ir suženklins valkataujančius gyvūnus? Manau, jeigu jau valdžia nusprendė ženklinti, tai turėjo rasti tam lėšų ir pradžioje ženklinti nemokamai, o ne uždėti žmonėms naujus mokesčius.“

Laukia pokyčių

      Pasak tarnybos viršininko, ženklinimui pasiruošę dar ne visi veterinarijos gydytojai, kuriems suteikta teisė ženklinti, kadangi dar vyksta svarstymai, Seimui teikiamos pataisos: „Seime dar bando kažką svarstyti, kad gal nereikia visų ženklinti, gal tik išvežamus ir panašiai, dėl to ir mūsų gydytojai neskuba pirkti įrangos, nes ji pakankamai brangi, o jos gali ir neprireikti, bet aš nemanau, kad Vyriausybės pozicija pasikeistų.“

      S. Petrauskas, vienintelis ženklinantis gyvūnus, sakė, jog norinčių ženklinti savo augintinius nepadaugėjo: „Tik pavieniai žmonės domėjosi, prieš Naujus metus teiravosi, buvo supanikavę, kad gali tekti baudas mokėti. Kažkaip mažai informacijos buvo. Dabar apsiramino ir laukia, kas bus toliau, nes, nors įstatymas ir priimtas, bet ir vėl iš naujo svarstomas.“

      Veterinarijos gydytojas Bronius Astrauskis tvirtino, jog kol kas augintinių neženklina, bet ir nepastebėjo didelio poreikio: „Žmonės neskuba, paklausia, ar ženkliname, pasakome, kad ne, ir pasiūlome eiti pas kitą veterinarą, kuris ženklina, bet žmonės atsako dar palauksią. Jie tikisi, gal dar kas pasikeis, gal kompensuos mokesčius už ženklinimą.“

      V. Krakys ir S. Rudnickas taip pat sakė dar nepradėję ženklinti, bet tam ruošiasi, tik neskuba pirkti įrangos, kol dar galutinai nenuspręsta, kas ir kada turi būti ženklinami, be to, dar ir laiko yra. „Yra žmonių, kurie teiraujasi, laukia, kada pradėsime ženklinti“, – tvirtino abu veterinarai.

Kainos derinamos

      Pasak Z. Stumbros, yra sutarta, kad ženklinimas nekainuotų daugiau kaip 15 Eur, jeigu kur nors yra brangiau, galima ieškoti, kas paženklintų pigiau: „Mokėti reikia ir už ženklinimą, ir už pačią mikroschemą, registravimas nemokamas. Jeigu nori, gali atvykti pas mus ir mes užregistruosime. Reikia atsispausdinti prašymą iš tarnybos internetinės svetainės ir viskas bus padaryta. Taip pat galima išsiimti augintinių pasus. Lietuvoje galiojančius pasus išduoda veterinarijos gydytojai, o tarptautinius pasus, kurie reikalingi, jei galvojate augintinį vežtis į užsienį, išduodame tarnyboje. Pasai mokami.“

      S. Petrauskas informavo, jog jo klinikoje reikia mokėti 20 Eur už viską: ir už ženklinimą, ir už registravimą bei pasą: „Įranga kainuoja, o ir laiko tai atima nemažai.“

      V. Krakys taip pat žadėjo, jog ženklinimas kainuos 15–20 Eur, o S Rudnickas sakė, jog pirmojo gyvūno ženklinimas kainuos 15 Eur, antrojo ir tolesnių – pigiau, bet mažins ne mažiau kaip iki 10 Eur. Pasak veterinaro, kaina priklauso ir nuo įrangos, ir nuo pačios mikroschemos, reikia kad ji būtų kokybiška.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode