Parama dėkojame




Sprogimas

Streikuoja ir mažeikiškiai pedagogai

Pirmadienį visoje šalyje prasidėjo švietimo profesinių sąjungų organizuotas neterminuotas pedagogų streikas. Jame dalyvauja ir Mažeikių rajono ugdymo įstaigų pedagogai.

Dalyvauja kas penkta

Pasak Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos Mažeikių rajono susivienijimo pirmininkės Judytos Čejauskienės, neterminuotame pedagogų streike dalyvauja šios Mažeikių rajono ugdymo įstaigos: Sedos Vytauto Mačernio gimnazija, Senamiesčio, Pavasario, Kalnėnų, Tirkšlių Juozo Vitkaus Kazimieraičio, Pikelių pagrindinės mokyklos, lopšelis-darželis „Delfinas“, Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokykla. Kai kurios įstaigos palaiko streikuojančius pedagogus.

      Kaip informavo Pavasario pagrindinėje mokykloje veikiančios profsąjungos pirmininkė Stasė Grušaitė, jų mokykloje streikuoja beveik visi pedagogai, tik keturi nedalyvauja streike. Senamiesčio pagrindinėje mokykloje, pasak profsąjungos pirmininkės Linos Kozienės, taip pat nedalyvauja trys žmonės, visi kiti nusiteikę kovingai ir pasiduoti nežada. Kad trauktis nežada, tvirtino ir Tirkšlių Juozo Vitkaus Kazimieraičio pagrindinės mokyklos profsąjungos pirmininkė Rasa Intienė, kurios teigimu, mokykloje streikuoja dauguma pedagogų. Pasak Pikelių pagrindinės mokyklos atstovės Vidmantos Kesminaitės, jų mokykloje streikuoja pusė mokytojų, kiti streikui pritaria, bet dėl vienokių ar kitokių priežasčių streikuoti negali. Muzikos mokykloje vakar taip pat streikavo daugiau kaip du trečdaliai pedagogų.

Palaikys streikuojančius

      Pasak vienintelės streikavusios ikimokyklinio ugdymo įstaigos – lopšelio-darželio „Delfinas – profsąjungos pirmininkės Gitanos Darginavičienės, vakar streikavo per 90 proc. pedagogų ir 5 padėjėjos, tačiau šiandien įstaiga jau dirba, nors ir sulaukė didelio tėvelių palaikymo: „Nuo rytojaus (antradienio, – aut. past.) nebestreikuosime, nes mes esame truputį kitokio pobūdžio įstaiga ir tėveliai moka, tad pačios nebestreikuosime, bet palaikysime streikuojančius.“

      Kalnėnų pagrindinės mokyklos pedagogai, pasak profsąjungos pirmininkės Inesos Durčaitės, nuo šiandien taip pat palaiko streikuojančius, bet patys nebestreikuoja: „Streikavome 14 pedagogų iš 50, tačiau sutarėme, kad ilgiau streikuoti negalime, nes labai sirgo mokiniai ir mokytojai, nebespėsime nieko išmokyti, tai vien todėl streiką nutraukiame.“

      Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos pedagogai, vakar streikavę visu 100 procentų, šiandien tęsia ugdymo procesą, tačiau, pasak profsąjungos pirmininkės Laimos Steponkevičienės, streiką palaiko ir neatmeta galimybės vėl prisidėti, jei to reikės: „Išdėstėme savo reikalavimus ir Švietimo skyriaus vedėjui Apolinarui Stonkui, kuris šiandien lankėsi gimnazijoje. Prašome ne pakelti atlyginimą, kaip visur akcentuojama, o grąžinti buvusį iki krizės, taip pat grąžinti ir mokinio krepšelį bei mokinių skaičių klasėse. Matome, kad Vyriausybė vilkina sprendimų priėmimą, tad gali būti, kad vėl prisidėsime prie streiko ar kitų kovos priemonių.“

Žada prisidėti vėliau

      Darželio-mokyklos „Kregždutė“ pedagogų profsąjungos pirmininkė Daiva Montvydienė tvirtino, jog pirmadienį įstaiga dirbo įprastu ritmu, tačiau žada prisidėti vėliau, jei derybos su Vyriausybe pasibaigs be rezultatų: „Laukiame, kuo baigsis derybos. Jei streikas tęsis, prisidėsime prie jo vėliau.“

      Po savaitės žada streikuoti ir Viekšnių gimnazijos pedagogai, kurie nesuskubo laiku susitvarkyti streiko dokumentų.

Kelia reikalavimus

Streikuodami pedagogai reikalauja atkurti mokinio krepšelį iki ikikrizinio lygio, palaipsniui kelti darželio auklėtojų ir mokytojų atlyginimus, sumažinti mokinių skaičių klasėse.

Pasak J. Čejauskienės, kiek ilgai truks streikas, priklausys nuo derybų su Vyriausybe, kurios sekasi labai sunkiai, be to, būta įvairių trikdžių, organizuojant streiką: „Bandyta gąsdinti pedagogus, klaidinti juos, tvirtinant, jog streikas neteisėtas, tačiau taip nėra. Streiko teisėtumą gali spręsti tik teismas.“

Derybos bus tęsiamos

LR Vyriausybė išplatino pranešimą, kad vakar Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Rimantas Vaitkus dar kartą susitiko su pedagogų profesinių sąjungų atstovais aptarti galimybes, kaip padidinti mokytojų darbo užmokestį ir pagerinti darbo sąlygas. Praėjusį penktadienį dalyvaujant Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui iš esmės buvo sutarta dėl kompromisinių sprendimų, kad profsąjungos atšauktų planuojamą streiką.

„Deja, šiandien profesinės sąjungos atsitraukė nuo pasiektų sutarimų ir iškėlė naujus reikalavimus. Buvome sutarę, kad Švietimo ir mokslo ministerija ieškos finansinių galimybių nuo rugsėjo 1 dienos mažiausius atlyginimų koeficientus padidinti iki vidutinių. Šiandien profsąjungos jau kalba apie maksimalius koeficientus“, – vakar sakė R. Vaitkus.

Švietimo ir mokslo ministerija siūlo nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. mažiausius pedagogų atlyginimų koeficientus padidinti iki vidutinių, padidinant mokytojų atlyginimus 1,5 proc., ikimokyklinio ugdymo pedagogų – 5 proc., tam skiriant 5 mln. valstybės biudžeto lėšų ir taip iš dalies panaikinant darbo užmokesčio koeficientų „žirkles“. Pedagogų profesinių sąjungų atstovai siekia, kad minimalūs darbuotojų tarnybinių atlyginimų koeficientai būtų padidinti iki maksimalios ribos, o tai pareikalautų beveik keturis kartus daugiau valstybės biudžeto lėšų, negu šiuo metu gali tam skirti Švietimo ir mokslo ministerija. Anot R. Vaitkaus, norint įgyvendinti šį pedagogų profesinių sąjungų reikalavimą, tektų keisti šių metų biudžeto nuostatas Seime.

Vakar vykusiame susitikime su pedagogų profsąjungų vadovais buvo patvirtinti penktadienį pasiekti sutarimai dėl bendrojo ugdymo mokyklų vadovų darbo užmokesčio, taip pat dėl mokytojų etatinio darbo apmokėjimo sistemos įvedimo. Numatyta galimybė bendrojo ugdymo mokykloms įgyvendinti neformaliojo vaikų švietimo lėšomis finansuojamas neformaliojo vaikų švietimo programas.

Prie švietimo įstaigų pedagoginių darbuotojų tarnybinių atlyginimų koeficientų didinimo klausimo susitarta sugrįžti trečiadienį. Tada ir būtų pasirašytas susitarimas dėl Lietuvos švietimo srities profesinių sąjungų paskelbto streiko atidėjimo.

Vyriausybės pirmasis vicekancleris R. Vaitkus pažymėjo, kad labai svarbu nenutraukti ugdymo proceso bendrojo ugdymo mokyklose, pirmiausia būtina paisyti vaikų interesų, o kylančias problemas visada galima išspręsti prie derybų stalo, geranoriškai ieškant kompromiso.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode