Sprogimas

Kultūros sektoriaus vienybė ir susitelkimas 2022-aisiais: kryptinga parama Ukrainai

krypLietuvos kultūros sektorius nuo pat Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios reiškė šiai šaliai įvairiapusį palaikymą, apimantį ne tik moralinę, bet ir finansinę paramą, bendrus meno, kultūros projektus. Kultūros ministras dėkoja sektoriui už jo vienybę, susitelkimą bei paramą Ukrainai ir jos žmonėms.

Nuo karo pradžios kultūros sektorius susitelkė ties parama į Lietuvą atvykusiems Ukrainos meno ir kultūros darbuotojams, siekiant užtikrinti jų orias pragyvenimo sąlygas, suteikti galimybes kurti ir dirbti Lietuvoje. Jiems Lietuvos kino centras ir Lietuvos kultūros taryba pernai skyrė 142 stipendijas, kurių bendra suma sudarė 244 800 eurų. Ši programa bus tęsiama ir šiemet. Be to, dalis meno ir kultūros įstaigų pasiūlė Ukrainos meno ir kultūros darbuotojams įsidarbinimo galimybių, organizavo bendrus meninius ir kultūrinius projektus. Paminėtina ir tai, kad Lietuvos meno, kultūros įstaigos atvėrė savo duris visiems Ukrainos karo pabėgėliams.

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ taip pat skyrė nemažai dėmesio Ukrainai: Kaune surengta penktoji Ukrainos šiuolaikinio meno trienalė „Ukraine! Unmuted“, Kauno centriniame pašte atidaryta bendradarbystės erdvė Ukrainos kūrybininkams ir menininkams „CulturEUkraine“. Siekiama, kad ir kitų šalių Europos kultūros sostinės savo programose skirtų dėmesio Ukrainai ir jos kūrėjams. 

Karo akivaizdoje tapo ypač svarbus Ukrainos menininkų kalbėjimas. Šiuolaikinis Ukrainos menas buvo praėjusių metų meno mugės „ArtVilnius“ dėmesio centre, surengtos Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro 220 asmenų trupės (kartu atvyko ir 30 jų vaikų) gastrolės Lietuvoje, Lietuvos kultūros sektoriaus organizuoti Ukrainos palaikymo projektai nuvilnijo per Europą bei JAV – prie jų katalizavimo prisidėjo ir kultūros atašė.

Greta meninio nuolat akcentuotas ir politinis Ukrainos palaikymas. Kultūros ministras Simonas Kairys įvairiuose tarptautiniuose formatuose reiškė paramą Ukrainai, pabrėždamas būtinybę padėti apsaugoti jos kultūros paveldą. Kultūros ministerija į specialiąją UNESCO sąskaitą Ukrainai pervedė 20 tūkst. eurų. Iš šios sąskaitos finansuojamos tokios UNESCO veiklos kaip kultūros paveldo stebėsena ir padarytos žalos vertinimas, kultūros paveldo vietovių poreikių vertinimas, pagalba menininkams ir kultūros profesionalams apsaugant kultūros vertybes ir pan. Planuojama Lietuvos parama Ukrainos kino sektoriui: tam Kultūros ministerija Lietuvos kino centrui skyrė 50 tūkst. eurų.

Lietuvos kultūros sektorius išgirdo ir Ukrainos pagalbos prašymą atlaikyti šią žiemą. „Stiprūs kartu“ su Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi surengė paramos iniciatyvą „Sušildyk Ukrainą“, skirtą surinkti lėšas elektros generatoriams ir dyzeliniams šildytuvams. Šioje akcijoje dalyvauja ir Kultūros ministerija.

Nors karas tebevyksta, intensyviai galvojama apie Ukrainos atstatymą. Prisidėti prie tvaraus, įtraukaus, estetiško ir prieinamo Ukrainos atstatymo pasirengę Lietuvos architektai, kiti kultūros ir kūrybinio sektoriaus atstovai – Lietuvos architektų sąjunga kartu su partneriais Ukrainoje pateikė bendrą jungtinio projekto paraišką „Kūrybiškos Europos“ programai.

„Ukrainos ir Lietuvos kultūrinis bendradarbiavimas nuo šio brutalaus karo pradžios ne tik nenutrūko, bet  tapo dar viena galimybe atrasti abi šalis siejančius ryšius. Mūsų bendravimas tapo dar glaudesnis, intensyvesnis, tiesiantis kelius naujiems projektams bei prasmingam bendradarbiavimui. Šiandien labai svarbu išgirsti, ko prašo Ukraina, ir visiems susitelkus nenustoti padėti jos žmonėms“, – sako kultūros ministras Simonas Kairys.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode