„Jūs esate tikra Šeduvos Baba, tikras Šeduvos simbolis, kaip Jus ir pavadino seniūnas, o mes – tarsi Jūsų vaikai. Džiaugiamės, kad turime unikalią galimybę galėdami būti šio renginio dalimi, bendrauti su Jumis, išgirsti Jūsų dainuojamas dainas, pasakojimus, prisiliesti prie to liaudies kūrybos lobyno, kurį Jūs surinkote ir saugote, puoselėjate ateities kartoms“, – tokiais žodžiais Antanas Čepononis, Radviliškio rajono savivaldybės meras, pasveikino šeduvę Emiliją Brajinskienę, visų vadinamą Šeduvos Baba, Šeduvos krašto dainų knygos „Šedvos mestely aušrela auša“ ir kompaktinės plokštelės pristatymo proga.
Gražiai sutapo, kad knygos sulaukta būtent šiemet, kai Šeduva yra mažoji Lietuvos kultūros sostinė. Meras padėkojo už reikšmingą leidinį medžiagos rinkėjams, pateikėjams, leidėjams, ypač pačiai Emilijai Brajinskienei.
Knygos išleidimo proga pasidžiaugti drauge su Emilija Brajinskiene, kurios surinktos dainos sugulė į knygą, susirinko nemažai svečių. Tarp jų – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos centro Etnomuzikologijos skyriaus vyresnioji redaktorė Varsa Liutkutė-Zakarienė, kuri iš Laimos Burkšaitienės pateiktos medžiagos atrinko įrašus ir parengė kompaktinę plokštelę, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Dainyno skyriaus jaunesnysis mokslo darbuotojas Povilas Krikščiūnas, parengęs knygos tekstus ir sudaręs rodykles.
Knygos leidėjus ir pagrindinę medžiagos pateikėją sveikino Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Genovaitė Juodeikienė bei vyriausioji specialistė Kristina Kacevičienė Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vytautas Simelis, Šeduvos miesto seniūnas Justinas Pranys.
Į renginį atvyko folkloro entuziastai Diana ir Albertas Martinaičiai, šalies mokinių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ organizatoriai, Lina Vilienė, Panevėžio miesto folkloro ansamblio „Raskila“ vadovė, folkloro ansamblių konsultantė Šiaulių zonoje, Donatas Stakvilevičius, Radviliškio miesto kultūros centro folkloro ansamblio „Aidija“ vadovas, ir kiti.
Renginyje, kurį išradingai vedė Radviliškio miesto Garbės pilietis Augenijus Jurgauskas, pasakota apie tai, kaip sudaryta, leista ši knyga ir kompaktinė plokštelė, apibūdinta jų reikšmė, išliekamoji vertė, džiaugtasi dainų pateikėjos, atlikėjos, savojo krašto etnokultūros puoselėtojos Emilijos Brajinskienės (Šeduvos Babos) kultūrine-kraštotyrine veikla, svariu indėliu, šviesia asmenybe, dalytasi prisiminimais.
Knygos sutiktuvių šventę puošė ir praturtino E. Brajinskienės ir jos ansamblio dainininkių Danutės Česnakienės bei Danutės Briedienės atliktos senosios šeduvių dainos. Klausytojams įsiminė ir pačios Šeduvos Babos išsakytos jaudinančios mintys apie dainos, tradicijų svarbą žmogui, apie priedermę išsaugoti tai, ką mums yra palikę ir perdavę senoliai. Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė asmenims, daugiausia prisidėjusiems prie knygos ir kompaktinės plokštelės leidybos, įteikė Padėkos raštus.
Dar ir po renginio dalyviai dalijosi išskirtinės knygos sutiktuvių džiaugsmu, jaukaus vakaro įspūdžiais, bendravo, padainavo leidinyje sudėtų dainų.
Knygoje „Šedvos mestely aušrela auša“ – 237 Šeduvos apylinkėse užrašytų liaudies dainų, giesmių, keleto žaidimų tekstai, natos. Prie knygos išleistoje kompaktinėje plokštelėje yra 26 dainos, kurių įrašų trukmė – beveik valanda.
Šio leidinio ištakos – etnologinėse ekspedicijose, surengtose prieš kurį laiką. Jose ilgametės Lietuvos muzikos ir teatro akademijos pedagogės, Etnomuzikologijos katedros docentės Laimos Burkšaitienės dėka buvo atrastos unikalios šeduvių senosios dainos. Etnomuzikologė iš užrašytų laikmenų dainas iššifravo, kompiuteriu užrašė, straipsniu „Ekspedicijų radiniai“ apibūdino ir įvertino. Melodijas redagavo Živilė Ramoškaitė. Knygos viršelyje panaudota radviliškietės dailininkės Genės Stugienės akvarelė „Šeduvos bažnyčia“. Knygą išleido Radviliškio viešoji biblioteka, spausdino „Standartų spaustuvė“ Vilniuje.
Naujoji knyga ir kompaktinė plokštelė – projekto, kurį parengė Radviliškio viešoji biblioteka ir įgyvendino kartu su partneriais, rezultatas. Jam skirta LR kultūros ministerijos, Lietuvos kultūros tarybos ir Radviliškio rajono savivaldybės finansinė parama. Projektu siekta, kad knyga bei kompaktinė plokštelė taptų istorine atmintimi ir ateities kartoms išsaugotų šio krašto etnokultūrinį paveldą. Leidinys skirtas mokytojams, kraštotyrininkams, jaunimui ir visiems, besidomintiems etnokultūra.
Radviliškio viešosios bibliotekos informacija