„Būdui žemaičių“ tapo žinoma, kad rajone yra vaikų iš probleminių šeimų, kurie nemokamai vežiojami į ikimokyklinio ugdymo įstaigas ir atgal. Jei tėvai nesuruošia vaiko į darželį, jį pažadinti ir aprengti privalo atvažiavęs jo paimti suaugęs žmogus. Parvežus vaiką namo, jei nėra tėvų, ikimokyklinukas vežamas į Mažeikius ir ieškoma, kur jį apnakvydinti. Tokia situacija jau yra ne vienus metus.
Privalo teikti
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyr. specialistė Nijolė Zakalskienė informavo, jog yra numatyta kompleksinė pagalba vaikams, kurie auga probleminėse šeimose, neužtikrinančiose vaiko prigimtinių poreikių lavintis, įgyti kai kuriuos gebėjimus, nėra užtikrinama priežiūra. „Tokia pagalba reikalinga, nes vaikai į mokyklą turi ateiti atitinkamo brandos lygio. Jei šito neturi, jie paskui nukenčia: iš jų tyčiojamasi, nespėja su klasės draugais, – pasakojo N. Zakalskienė. – Tokiose šemose daug vaikų, tai kilo tokia idėja ministerijos pareigūnams, dairantis į Europos Sąjungos direktyvas, švietimo politiką, kad tokie vaikai būtų surasti, matomi ir jiems teikiama specialistų pagalba. Gimė trijų ministerijų patvirtintas aprašas, kaip teikti privalomą kompleksinę pagalbą. Jį pasirašė Švietimo, Socialinės apsaugos ir darbo bei Sveikatos apsaugos ministerijos. Jame numatyta kompleksinė pagalba ne tik vaikams, bet ir jų tėvams, kurie neturi socialinių įgūdžių ar turi kokių žalingų įpročių, gyvena socialiniame užriby.“
Įsteigė komandą
Pasak vyr. specialistės, sugalvota tokia pagalbos forma, parengiant aprašą, įpareigojant savivaldybę organizuoti šitą darbą vietose. Mažeikių rajono savivaldybės taryba patvirtino rajono aprašą, pagal kurį ir teikiama pagalba. Buvo rekomenduota įsteigti tarpinstitutinius bendradarbiavimo koordinatorius. Mažeikiuose ji įsteigta Pedagoginėje-psichologinėje tarnyboje. Tarpinstitucinio bendradarbiavimo komandoje dirba atstovai iš sveikatos, socialinės, švietimo srities, vadovas administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Šiurys, jie nagrinėja kiekvieną atvejį. „Jei ateina žinios iš seniūnijų socialinių darbuotojų, Vaiko teisių apsaugos skyriaus, kitų organizacijų, įstaigų, pavienių asmenų apie probleminę šeimą, koordinatorius važiuoja į vietą, kviečia į tarnybą, tiria specialistai, tada svarstoma, kaip padėti vaikui, tai šeimai ir užsisuka pagalbos mechanizmas“, – sakė N. Zakalskienė.
Pasirinko pigiausią variantą
N. Zakalskienės teigimu, kompleksinės pagalbos modelių yra įvairių. Specialistės nuomone, būtų gerai mobili grupė, kuri važiuotų į seniūnijas ir teiktų pagalbą vietoje, tačiau Mažeikių rajono savivaldybė to modelio negali taikyti, nes neturi tiek specialistų, transporto.
„Pasirinkome patį pigiausią variantą – pavežėjimą į ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Pirmiausia vaikas gauna ugdymą ir jam teikiama specialioji pagalba: spec. pedagogo, logopedo, psichologo, socialinio pedagogo, – aiškino N. Zakalskienė. – Mes galime vežti vaikus tik į tokias įstaigas, kurios turi švietimo pagalbos specialistus. Kaimo mokyklose, kuriose yra darželio grupės ar mišrios ikimokyklinio-priešmokyklinio ugdymo grupės, nėra pagalbos specialistų, į tokias įstaigas negalime vežti, nes čia gautų tik ugdymą. Tada vežame į darželius, kuriuose tikrai gali suteikti pagalbą. Su mieste gyvenančiomis šeimomis problemų neturime, nes darželiai yra šalia, vaikų vežti nereikia.“
Pasak vyr. specialistės, galima skirti privalomą ikimokyklinį ugdymą ir kompleksinę pagalbą. Tada tėvai įpareigojami būtinai vesti vaiką į darželį. Privalomasis ugdymas skirtas keturiems vaikams.
Pagalba – pavežėjimas
N. Zakalskienės teigimu, kaimo teritorijose gyvenančioms šeimoms pagalba yra pavežėjimas į darželius. Pasak specialistės, tas pavežėjimas nėra aptartas teisės aktuose, kalbama itk apie mokinių pavežėjimą. „Gavome raštus, kad savivaldybės savo geru noru gali imtis iniciatyvos ir savo lėšomis vežti. Kreipėmės į Savivaldybę, į administracijos direktorių ir mums iš biudžeto buvo skirtos lėšos būtent pirkti vežiojimo paslaugą, – sakė Švietimo skyriaus vyr. specialistė. – Paskaičiavome, kad pigiausias būdas būtų tuos vaikus atvežti perkant pavežėjimo paslaugą. Turime Knabikų kaime šeimą, iš kurios reikėtų pavežėti du vaikus. Jie turi lankyti darželį „Eglutė“. Darželis pagal Viešųjų pirkimų įstatymą įvykdė paslaugos teikėjų apklausą, išsirinko labiausiai atitinkančius sąlygas ir tas paslaugų teikėjas pagal sutartą dienų skaičių iki metų pabaigos vežios. Tą patį padarė ir „Linelis“, dvi sesytes vežios iš Sovaičių kaimo, taip pat Sedos darželis turėtų vežioti iš Dingailių kaimo. Sedos darželis dabar jau vežioja 4 vaikus. Vieną ugdytinį iš Antanavos kaimo vežioja Viekšnių gimnazijos mokyklinis autobusas į Viekšnių „Liepaitės“ darželį. Yra tėvų, kurie patys atveža į Auksūdžio daugiafunkcį centrą ir į Ukrinų pagrindinės mokyklos darželio grupę. Nuo rugsėjo 1 d. vežami 5 vaikai, nuo pirmadienio bus vežami 2, dar Sedoj turi 2 būti ir du „Linely“, iš viso 11 vaikų.“
Pasak N. Zakalskienės, vaikai gyvena skirtingose vietose, o paslaugas pasiūlė taksi įmonės. Direktoriai aptarė su jais sąlygas, tad turėtų viskas pavykti.
Vyksta diskusijos
„Būdui žemaičių“ pasiteiravus, ar vaikus turės lydėti suaugęs asmuo, vyr. specialistė atsakė, jog tuo klausimu dar tebevyksta diskusijos. „Jei mokyklinis autobusas veža, turi būti speciali sėdynė ir lydintis asmuo, vairuotojas negali padėti tam vaikui, o lengvajame automobilyje kaip ir nereikėtų, jeigu veža taksi vairuotojas, jis atsakingas už įlaipinimą ir išlaipinimą. Mano nuomone, lengvajame automobilyje lydinčio asmens nereikėtų, bet mes dar aiškinsimės pagal Kelių eismo taisykles ir su Kelių policija kalbėsimės, kaip čia turėtų būti viskas padaryta, – sakė N. Zakalskienė. – Darželio darbuotojas turėtų išvesti vaiką ir įsodinti į automobilį, o atvežus į darželį, turėtų pasitikti. Vairuotojas turėtų paimti iš kiemo ir atvežti į kiemą. Tėvai privalo vaikus išleisti ir pasitikti. Jie žino laiką, pasirašo sutartį, kur įsipareigoja išlydėti vaiką ir pasitikti. Bijau sakyti, kad taip nepasitaikys, nes kalbame apie problemines šeimas. Jei taip būtų, turime Vaiko teisių apsaugos skyrių, specialistus, jų kontaktus, tada kalbėsimės su vairuotojais, ką daryti. Kadangi naujas dalykas, dar nesame aptarę, bet taip nebus, kad nesant tėvų vaiką paliks likimo valiai. Jeigu tokia problema iškils, kontaktuosime su specialistais ir spręsime, ką daryti, bet aš tikiuosi, kad taip nebus.“